Knowledge @ Work

Twoje kluczowe kompetencje

Kompetencje społeczne na rynku pracy


Radio Szczecin

Audycja "Radio Szczecin na Wieczór"

Rozmowa o umiejętnościach, na które pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę u swoich przyszłych pracowników. Szefowie firm coraz częściej rozumieją, że szukają nie tylko dobrze wykształconych fachowców, szukają także osób komunikatywnych, potrafiących pracować w grupie oraz dobrze rozkładać obowiązki w czasie. Są to tzw. kompetencję miękkie, w opozycji do twardych, czyli tych zawodowych.

W Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu ruszają studia podyplomowe na kierunkach Grafika komputerowa oraz Bezpieczeństwo i higiena pracy, gdzie słuchacze, oprócz przedmiotów kierunkowych będą też mieć zajęcia właśnie z komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji czy zarządzania wiedzą.

O tym, że takie miękkie kompetencji są potrzebne, świadczą badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wynika z nich, że w 70% zdobywamy pracę dzięki wiedzy merytorycznej, a w 30% dzięki kompetencjom społecznym, natomiast tracimy ją zupełnie odwrotnie - bo w 70% z powodu braku kompetencji społecznych, a tylko 30% z powodu braku tych kompetencji specjalistycznych [...]

Goście: prof. ZPSB Grażyna Maniak, koordynator merytoryczny projektu Knowledge@Work; Sebastian Kopaniecki, członek zarządu i dyr. działu badań i rozwoju szczecińskiego oddziału firmy Tieto; Hanna Zielińska, Biuro Karier ZUT, Beata Rycymbel, coach biznesu, dyrektor personalny w firmach na Europę Centralną i Wschodnią.

 
  słuchaj audycji

źródło: Radio Szczecin, audycja z dn. 3 kwietnia 2014 r. godz. 21:00
autorzy: Joanna Skonieczna, Janusz Wilczyński, Aleksandra Mazur-Woroniecka, Marcin Szczepański

wróć